پرورش آبزیان؛ظرفیتی اشتغال آفرین و درآمدزا در ایلام

ارسال توسط : admin2

استان ایلام دارای بیش از ۱۵ رودخانه دائمی سدهای ایلام، دویرج، کنگیر و گلال و سیمره است، همچنین چند سد دیگر نیز مثل میمه، سیکان، چناره و گدارخوش در دست احداث است.

علاوه بر سدهای احداث شده و در حال احداث، سدهای چنگوله، میان تنگ ملکشاهی، چوار، ورگر آبدانان و...نیز در دست اقدام است که باعث شده این استان دارای ظرفیت های اقتصادی در حوزه استفاده از منابع آبی در بخش های مختلف از جمله پرورش آبزی باشد.

تاکنون طرح های مختلف "پرورش ماهی در قفس" در پشت سد سیمره واقع در شهرستان بدره اجرایی شده، همچنین در مناطق "کلم" شهرستان بدره و "میمه" شهرستا دهلران نیز مزارع پرورش ماهی رونق گرفته است.

استان ایلام هم اکنون یکی از قطب های اصلی تولید ماهی در کشور به شمار می رود، تولیدات این استان علاوه بر تامین نیازهای استان و ارسال به مناطق مختلف کشور به خارج از کشور نیز صادر می شود.

در حال حاضر ۲ هزار و ۸۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در حوزه شیلات استان ایلام فعال هستند و این صنعت در آینده ای نزدیک در استان ایلام حرف های زیادی برای گفتن در حوزه اقتصادی دارد.

آمارها نشان می دهد بیش از ۲۶۵ طرح پرورش ماهی در استان ایلام فعال است و سالانه ۱۰ هزار تن انواع آبزیان در استان ایلام تولید می شود ولی طبق گفته کارشناسان حوزه شیلات ظرفیت های حوزه آبزیان بیشتر از این اعداد است.

پرورش آبزیان؛ ظرفیتی پول ساز در ایلام است

یک کارشناس حوزه آبزیان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: ایلام هرچند کوچک است و ساحلی نیست اما دارای ظرفیت های بزرگی در حوزه پرورش ماهی به خصوص پرورش ماهی در قفس است، توجه به این صنعت بزرگ می تواند منجر به کسب درآمد برای بسیاری از جوانان بیکار استان شود.

"علی اکبر نادری" بیان کرد: آبزی‌پروری یکی از ظرفیت های مهم اقتصادی و پول ساز در استان ایلام است که با توجه و حمایت می تواند بخشی از مشکلات حوزه اشتغال استان ایلام را حل کند.

Image removed.

وی با اشاره به اینکه سد "سیمره" ظرفیت بزرگی برای اجرای طرح های پرورش ماهی در قفس است، افزود: هم اکنون طرح هایی که در این پشت این سد در حوزه پرورش ماهی در قفس اجرایی شده شاید ۳۰ درصد کل ظرفیت استفاده شده در این حوزه در سد سیمره باشد.

نادری تصریح کرد: یک برآورد کارشناسی نشان می دهد که ظرفیت تولید ماهی در قفس فقط در پشت سد سیمره می تواند ۱۰ هزار تن در سال باشد در حالی که الان این میزان ۲ هزار تن است.

وی گفت: اگر از تمامی ظرفیت های سد سیمره برای پرورش ماهی در قفس استفاده شود برای ۱۰ هزار جوان استان می توان شغل مستقیم و غیرمستقیم ایحاد کرد.

پیگیری استفاده از ظرفیت های آبزیان ایلام در سطح ملی

نماینده مردم دهلران، دره شهر، آبدانان و بدره در مجلس نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: شهرهای جنوب استان ایلام از جمله بدره، دره شهر، آبدانان و دهلران دارای ظرفیت های بی نظیری در حوزه پرورش ماهی و آبزی پروری است.

"بهزاد علیزاده" گفت: هم اکنون طرح های مختلف در حوزه آبزیان در این شهرستان ها شکل گرفته اما به نظر ما این حوزه پتانسیل و ظرفیت های استفاده نشده زیادی دارد.

وی افزود: توسعه پرورش ماهی در مناطق "کلم" و عقبه دریاچه سد "سیمره" در شهرستان بدره، افزایش تعداد طرح های پرورش ماهی در بخش سراب "میمه" و دریاچه سد شهدای محرم(سد دویرج) در شهرستان دهلران و هم چنین لزوم استفاده از ظرفیت آب ورودی از سد کرخه به بخش "دشت عباس" و شهرستان آبدانان برای یجاد مزرعه پرورش ماهی از مهم ترین نیازهای استان ایلام در حوزه آبزیانی است.

اجرای صنایع وابسته و تبدیلی برای صادرات آبزیان به عراق و اروپا

یک کارشناس حوزه اقتصادی و بازاریابی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: کیفیت ماهی در استان ایلام حتی در سطح کشوری هم زبانزد است اما این صنعت در استان نیازمند ایجاد صنایع تبدیلی است.

"احمد عباسی" بیان کرد: اولین و مهمترین نیاز صنعت شیلات در استان ایلام بسته بندی و برندسازی محصولات حوزه آبزیان برای صادرات به خارج از کشور است.

Image removed.

وی تصریح کرد: امروزه کشور عراق و کشورهای اروپایی در صنعت غذایی محصولاتی را وارد می کنند که استانداردهای این کشور را از همه لحاظ رعایت کنند.

لزوم استانداردسازی تولیدات آبزیان در ایلام

این کارشناس حوزه اقتصادی و بازاریابی بیان کرد: اندازه، شکل، حجم، بسته بندی و برندسازی در صنعت شیلات برای کشورهای عربی و اروپایی بسیار مهم است.

وی افزود: اگر می خواهیم محصولات باکیفیت استان ایلام در حوزه آبزیان به کشورهای اروپایی و عربی صادر شود، باید با ایجاد صنایع تبدیلی به سمت تولیدات متناسب با استانداردهای آنها پیش برویم.

عباسی بیان کرد: الان در بعضی از مناطق کشور با استانداردسازی تولیدات، صادرات ماهی و میگو در ایران به کشورهای اروپایی انجام می شود، باید همین استاندردسازی تولیدات را در استان های پرظرفیتی مثل ایلام اعمال کنیم تا محصولات به کشورهای همسایه و اروپا صادر شود.

وی گفت: استانداردسازی تولید محصولات آبزیان باید مزرعه تا کارخانه توسط کارشناسان انجام شود.

رشد ۱۰ درصدی تولید انواع آبزیان در استان ایلام

مدیر شیلات ایلام از پیش بینی برداشت ۱۱ هزار تن انواع آبزیان از مزارع پرورش ماهی این استان با رشد ۱۰ درصدی برای سال جاری خبر داد و گفت: این استان دارای ۲۶۵ طرح پرورش ماهی سردآبی و گرم آبی و تعاونی صیادی است که در این مزارع آبزیانی چون "قزل آلا"، "کپور" و گونه های بومی پرورش داده می شود.

"رضا سلیمانی" در گفت و گو با ایرنا افزود: یکی از مهمترین طرح های شیلات استان طرح پرورش ماهی در قفس در دریاچه پشت سد سیمره با ظرفیت ۲ هزار تن و ۲۱ طرح پرورش ماهی در قفس است.

سلیمانی یادآور شد: برنامه افزایش و توسعه این طرح در دریاچه سدهای "سیمره" و "دویرج" در دست اقدام است و عمده تولید ماهیان سردآبی در "سراب کلم بدره"، "سراب کلان سیروان" و "سراب میمه دهلران" انجام می گیرد.

وی ادامه داد: از ابتدای سال جاری نیز به منظور حمایت از گونه های بومی و تداوم اشتغال صیادان بیش از ۱۰۰ هزار قطعه بچه ماهی "شیربت" و "بنی" در سد دریاچه سیمره رهاسازی شد.

سلیمانی اضافه کرد: عمده برنامه های مدیریت شیلات در استان ایلام توسعه آبزی پروری از جمله پرورش ماهی در قفس در سایر سدهای استان، مکانیزه کردن مزارع پرورش ماهی به منظور افزایش تولید در واحد سطح، رهاسازی بچه ماهی در منابع آبی استان و تامین سرمایه در گردش واحدها است.

مدیر شیلات استان ایلام یادآور شد: همچنین از طریق یک شرکت دانش بنیان اجرای طرح نوین آبزی پروری به روش مدار بسته با ظرفیت پرورش ۱۵ تن آبزی و صرفه جویی ۹۰ درصدی آب عملیاتی شده است.

به گزارش ایرنا، استان ایلام دارای محرومیت ها و مشکلات زیادی در بخش های مختلف است، بدون شک صنعت آبزیان از ظرفیت هایی است که می تواند بخش زیادی از مشکلات حوزه اقتصادی و اشتغال را حل کند.

وجود مرز مهران زمینه ای را برای صادرات محصولات با کمترین قیمت حمل و نقل فراهم کرده است، مسئولان ارشد کشوری و استانی باید به مسئله استانداردسازی تولید با استفاده از ایجاد صنایع تبدیلی توجه ویژه ای داشته باشند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.