ادعای مقام مسئول سازمان شیلات؛ توقف صید ترال اشتباه بود

ارسال توسط : admin2

آرش ثنایی معاون برنامه‌ریزی شیلات چابهار (آبهای دور) با بیان اینکه در استان 7 مرکز صیادی و 4 مرکز تخلیه صید داریم، گفت: حدود 1000 فروند ناوگان صیادی در استان داریم و عمده ترین فعالیت صیادان، صید ماهی تن است. در واقع حدود 70 درصد صید ماهی تن در سیستان و بلوچستان انجام می شود.

وی افزود: سال گذشته حدود 300 هزار تن ماهی در آبهای ساحلی و فراساحلی سیستان برداشت داشته ایم.از این رقم 140 هزار تن مربوط به ماهیان تن بود.

وی با یادآوری اینکه از 100 واحد کنسروسازی 33 واحد در سیستان قرار دارد به برنامه افزایش ناوگان در راستای رشد صید ماهیان اشاره و اضافه کرد: رویکرد ما این است که روس صید گوشت گیر ماهیان تن را تغییر دهیم، چرا با این روش قیمت آن 1.5دلار است اما با تازه خوری قیمت به 12 دلار افزایش می باید. عمده صادرات ماهیان تن به کشورهای حوزه خلیج فارس، پاکستان، عراق، سوریه، روسیه و... است.

مقام مسئول شیلات با بیان اینکه آمار دقیقی از میزان صادرات به سوریه را ندارم، گفت: ماهی مرکب و یال اسبی به کشورهای جنوب شرق آسیا و چین صادر می شود.

ثنایی در پاسخ به پرسش تسنیم مبنی بر این که آیا صید ترال دارید، اضافه کرد: خیر در اینجا صید ترال نداریم، اما در هرمزگان داریم. یک سری کشتی های ساخت چین توسط سرمایه گذاران ایرانی خریداری شده بود و از آنها برای صید فانوس ماهی در جاسک و هرمزگان استفاده می کردند که جلوی آنرا گرفتند.

ثنایی با بیان اینکه جلوگیری از صید ترال اشتباه بود، افزود: فانوس ماهی ها مانند ساردین هستند اما در عمق 80تا 200 متری. این ماهی ها خوراکی نبوده و فقط برای تهیه پودر ماهی استفاده می شود.

اگر 1000 شناور و 2700 قایق مجوزدار صیادی داریم، معادل 2 برابر اینها شناور غیرمجاز هم داریم که نظارت آنچنانی روی آن صورت نمی گیرد.

به گزارش تسنیم، رییس جمهوری آذرماه سال 1400 دستور جلوگیری از صید ترال را صادر کرد.

پیش از این محمد طالبی متین، مدیرکل دفتر زیست‌بوم‌ها و سواحل دریایی سازمان حفاظت محیط زیست به تسنیم گفت: قانون آبزی‌پروری به شفافیت بیان کرده است که صید با ادوات مخرب ممنوع است و صید ترال هم یکی از روش‌هایی است که هم به گونه و هم به زیستگاه آسیب می‌زند. به همین دلیل سازمان حفاظت محیط زیست با ترال مخالف است و بارها این را اعلام کرده‌ایم.

وی ادامه داد: صید ترال در خلیج فارس و دریای عمان انجام می‌شود که در هر 2 منطقه موضع ما صراحتاً اعلام شده است. دستور رئیس جمهور مبنی بر این بود که صید ترال به صورت دائمی ممنوع شود اما متأسفانه در سفرهای استانی،‌ عده‌ محدودی که به دنبال ترال هستند، بار دیگر تلاش کردند که خلاف دستور رئیس جمهور، کشتی‌های ترال را به آب‌های ایران برگردانند.

مدیرکل دفتر زیست‌بوم‌ها و سواحل دریایی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: ترال در دریای عمان دستورالعمل خاصی دارد و اگر قرار باشد این صید صورت بگیرد باید ارزیابی ذخایر انجام شود. مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور باید این تحقیق را انجام دهد و نتایج را اعلام کند. ترال باید خارج از 12 مایل و عمق 200 متر باشد و سوم اینکه باید با نظارت سازمان شیلات باشد.

طالبی متین تأکید کرد: متأسفانه در سال‌های گذشته عدم نظارت سازمان شیلات باعث تخلفات متعددی شد که اثرات نامطلوب آن را شاهد بودیم.

وی ادامه داد: اگر سازمان شیلات پیگیر صید ترال شده است، باید مسئولیت نظارت و تخلفات ترال‌داران را بپذیرد. همچنین اگر می‌خواهد بار دیگر ترال را مطرح کند باید محدوده آن را به وضوح مشخص کند و اگر این شروط انجام نشود، بهتر است ترال را مطرح نکند.

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.